Podľa zákona 309/2009 Z.z. je podpora obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla realizovaná povinným výkupom elektriny prevádzkovateľom distribučnej sústavy na pokrytie strát. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) stanoví pevnú výkupnú cenu elektriny z OZE/KVET a cenu elektriny na straty. Rozdiel medzi pevnou cenou a cenou elektriny na straty je doplatok, ktorý je vyplácaný výrobcovi elektriny. Celý tento finančný náklad je realizovaný cez tarifu za prevádzkovanie systému (TPS).
TPS platia všetci odberatelia elektriny a tak sa podpora obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla OZE/KVET rozkladá medzi veľký okruh odberateľov elektriny. Tento systém má však svoje nedostatky, ktoré sa z roka na rok stupňujú.
Prvým nedostatkom je, že si štát nestanovil stropné čísla inštalovaných MW OZE/KVET. Druhým nedostatkom bolo stanovovanie výkupných cien elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla. Cena je v tomto prípade fixná po dobu 15 rokov. Takto široko nastavená podpora OZE/KVET a nie len na nové zariadenia, ale aj na zariadenia rekonštruované, vyvolala rýchly a nekontrolovateľný rast zdrojov elektriny s nárokom na podporu. Najväčší „boom“ nastal vo fotovoltaike. Novela zákona z apríla 2011 ho síce hasila, ale inštalovaných MW fotovoltaických elektrárni z dobrou výkupnou cenou už bolo veľa.
Prvý gombík sa nezapol správne a … výsledky sa dostavili.
Na základe údajov zverejnených na stránke URSO podpora jednotlivých obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výroby elektriny a tepla OZE/KVET v roku 2012 bola nasledovná:
Graf 1: Množstvo elektriny na doplatok v MWh 2012
Graf 2: Výška doplatku v mil. EUR
Graf 3: Priemerný doplatok (EUR/MWh)
V roku 2012 bolo na doplatkoch spolu vyplatených 298,5 mil. EUR z toho na elektrinu z fotovoltaiky 204,8 mil. EUR.
OZE
© oenergetike.sk