Zákon 309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby ustanovuje spôsob podpory a podmienky podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie, elektriny vysoko účinnou kombinovanou výrobou a biometánu. V § 3 definuje spôsob podpory a podmienky výroby energie z OZE a VU KVET mimo iného aj prednostným pripojením zariadenia do siete, prístupom do sústavy a prenosom elektriny.
Zákon prešiel mnohými novelami, ktoré podmienky podpory obmedzovali (napr. zákon 136/2011 Z.z., ktorý mimo iného obmedzoval podporu fotovoltaiky), ale aj podporu rozširovali (napr. zákon 382/2013 Z.z. zaviedol podporu pre plyny vznikajúce pri hutníckej výrobe ocele).
Zákon 309/2009 Z.z.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že kľúčovým dokumentom v OZE a VU KVET je zákon 309/2009 Z.z. Ak sa však pozrieme na aplikačnú prax, tak to nie je celkom tak. Na OZE a VU KVET majú veľký vplyv aj URSO, ktoré svojimi vyhláškami mimo iného stanovuje výkupné ceny elektriny z OZE a VU KVET.
Vo VÚ KVET sa dnes podporuje výroba elektriny zo zemného plynu, vykurovacieho oleja, hnedého a čierneho uhlia a po novele zákona aj z plynu vznikajúceho pri hutníckej výrobe ocele.
Z OZE sa podporuje elektrina vyrobená z vodnej, slnečnej, veternej, geotermálnej energie, zo spaľovania alebo spoluspaľovania biomasy, biokvapaliny, skládkového plynu, biometánu, bioplynu, plynu vyrobeného splyňovaním biomasy a podobne.
Distribučné spoločnosti vo vzťahu k OZE
Druhým a najkľúčovejším hráčom na trhu sú dnes distribučné spoločnosti. (Západoslovenská distribučná, a.s., SSE-distribučná, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s.). Distribučné spoločnosti v decembri 2013 rozhodli o plošnom „pozastavení“ pripájania zariadení na výrobu elektriny do distribučných sústav a znegovali tak zákon 309/2009 Z.z., ako aj vyhlášky URSO o cenách elektriny z OZE a VU KVET.
Stanoviská na postup distribučných spoločností sú rôzne. Človek nemusí byť odborníkom v energetike, aby pochopil, že technicky je takmer nemožné, aby vo všetkých uzlových oblastiach na Slovensku bola vyčerpaná v jeden mesiac možnosť pripájania zdrojov elektriny. Pravý dôvod je niekde inde.
Dnešný stav je taký, že distribučné spoločnosti sú nad zákonom.
OZE
© oenergetike.sk
Dobry den, pan Janis,
predstavte si, ze mame zasobnik energie na niekolko desiatok GWh energie (ano, je to dost na pokrytie dennej spotreby SR).
Jeho investicne naklady su k svojej kapacite naozaj smiesne, zopar desiatok mil. evri. Ale neriesme samotny zasobnik energie. Otazka smeruje inde. Su na Slovensku vytvorene leegislativne podmienky, aby sme mohli takyto zasobnik energie prevadzkovat?
macmiro@me.com
Na to, aby sme hovorili, či máme legislatívu na zásobník energie, musíme o zásobníku a druhu energie vedieť viac. Napr. máme legislatívu na zásobníky plynu.
Napr. mame na Slovensku aj precerpavaciu elektraren.
Ale v nasom pripade sa jedna o zotrvacnikovu. Je tato eventualita pokryta legislativou? Vopred dakujem za odpoved.
Pekný večer,
áno, zákon o energetike sa vzťahuje aj na prečerpávaciu vodnú elektráreň Čierny Váh, ktorá je úložiskom elektrickej energie. V nočných hodinách sa prebytok elektrickej energie najmä z jadrových elektrární využíva na prečerpávanie („ukladanie“) vody z dolnej nádrže do hornej a v čase špičky sa táto akumulovaná voda používa na výrobu špičkovej elektrickej energie.