Skupina SPP pozostáva z troch spoločností: SPP matka a dcérske spoločnosti, Eustream a SPP – distribúcia.
SPP matka je zameraná na obchodné aktivity so zemným plynom, na nákup a predaj. V poslednom období sa SPP zaoberá aj nákupom a predajom elektrickej energie.
Eustream sa zaoberá medzinárodnou prepravou zemného plynu cez územie Slovenskej republiky na európske trhy. Eustream je najziskovejšia spoločnosť v skupine SPP.
SPP – distribúcia zabezpečuje distribúciu zemného plynu zákazníkom na Slovensku. Distribuuje takmer 100 % distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike. Má viac ako 1,5 milióna odberných miest.
Dve spoločnosti v skupine sú ziskové, Eustream a SPP distribúcia, jedna spoločnosť je stratová, a to je SPP. Dve spoločnosti nemajú konkurenciu, Eustream a SPP distribúcia, jedna spoločnosť má silnú konkurenciu, a to je SPP.
Doteraz sa o stratu v SPP delili : – privátny akcionár 49% a štát akcionár 51% , po novom sa o stratu bude deliť už len štát.
Od roku 2013 patrí do hlavnej skupiny SPP spoločnosť NAFTA, ktorá prevádzkuje a buduje nové podzemné zásobníky na Slovensku.
SPP je obchodník s plynom. Obchodník s plynom, síce dominantný na Slovenskom trhu, ale obchodník, akých je na trhu viac. Oproti niektorým obchodníkom s tou nevýhodou, že SPP má dlhodobý kontrakt na dodávky plynu s Gaspromom.
Každá zmena ceny plynu s Gaspromom sa dojednáva ťažko a dlho. Nikdy neviete čo vyjednáte, kedy to vyjednáte, alebo v prípade stroskotania jednaní, ako a kedy rozhodne o cene plynu arbitráž. Ale kým vyjednávate o znížení ceny plynu musíte o trh s plynom bojovať s ostatnými obchodníkmi s plynom. Ak necháte cenu takú, aká Vám vychádza na základe ceny, za ktorú kupujete plyn, teda vyššiu tak prídete o zákazníkov. Ak sa chcete priblížiť ku konkurencii musíte ísť pod cenu s nádejou, že keď vyrokujete po rokoch nižšiu cenu tak sa Vám možno časť peňazí vráti.
Samozrejme, ak idete pod cenu, tak si musíte na tieto obchody peniaze požičať, alebo stratu spoločnosti dotovať z iných aktivít firmy, alebo firiem. A tu vidím najväčší problém vládnej transakcie kúpiť stratovú firmu. Straty bude pravdepodobne dotovať z dividend spoločností, ktoré sú ziskové a má v nich 51 %. Pravdepodobne z dividend SPP-distribúcia a Eustream.
Lenže tie isté peniaze z dividend sú zdrojom príjmu štátneho rozpočtu a je z nich financovaná napr. sociálna politika štátu, zdravotné odvody, dôchodky, školstvo …
Ak sa tieto dividendy použijú na krytie straty v SPP tak budú chýbať v štátnom rozpočte. To isté platí aj o medializovanom predaji zásob plynu. Peniaze za predaj zásob plynu môžu skončiť buď v štátnom rozpočte, alebo sa utopia v strate SPP. V každom prípade budú ceny plynu dotované štátom, teda s daní, len účtovne to bude vyzerať inak.
Ako hlavný dôvod transakcie sa uvádza stabilita, alebo nezvyšovanie cien plynu pre domácnosti.
Toto tvrdenie je zavádzajúce, lebo návrh na cenu plynu schvaľuje v zmysle zákona 197/2012 Z. z. (Zákon, ktorým sa dopĺňa zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení zákona č. 276/2001 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach) od 1.8.2012 valné zhromaždenie spoločnosti SPP, kde má štát väčšinu. Teda už dnes o cene plynu pre domácnosti rozhoduje štát, svojím hlasovaním na valnom zhromaždení spoločnosti SPP.
Úvaha premiéra prezentovaná v médiách, že neschvaľovanie zvyšovania cien plynu URSO om vedie k arbitrážam, ktoré môžeme aj prehrať dokazuje dve veci:
- štát ako akcionár svojim hlasovaním na valných hromadách asi poškodzoval druhého akcionára
- URSO pri stanovovaní ceny plynu pre domácnosti asi ťahá za kratší koniec a reguláciou spôsobuje straty spoločnostiam obchodujúcich s plynom.
Pri tomto spôsobe politického riešenia cien plynu a krytia straty SPP cez iné spoločnosti SPP zostáva už len položiť otázku čo na to európska komisia so všetkými svojimi energetickými balíčkami.
PLYN
© oenergetike.sk