Dnes sme svedkami kupovania SPP a prezentovaný dôvod kúpy je nezvyšovanie cien plynu pre domácnosti. Aktéri „kúpy“ tvrdia, že ak bude SPP vlastniť štát, tak budú ceny nižšie, ak nebude SPP vlastniť štát, ceny budú naopak vyššie.
Pri kupovaní obchodníka s plynom sa natíska otázka, či cena elektriny je nízka. Nie je! Tak by podľa tohto scenára mal štát kúpiť aj ZSE, SSE, VSE, ktorí dnes majú veľký podiel na trhu predaja elektriny a aj Slovenské elektrárne, a tak ochrániť ceny elektriny pre domácnosť.
Zlý a veľmi drahý scenár a hlavne neudržateľný, tak v plyne, ako aj v elektrine.
Všetci vieme, že ceny elektrickej energie, plynu a ďalších palív budú rásť a táto tendencia naberie na rýchlosti, ak bude kríza na ústupe a priemysel začne rásť. Preto treba hľadať a prijímať účinné opatrenia, ako ochrániť určité skupiny obyvateľstva od vysokých cien energií. Riešením však nie je politicky tlačiť ceny energií dolu a časť nákladov dotovať plošne zo štátneho rozpočtu, tak ako sa to bude diať v plyne.
V energetickej terminológii sa objavuje nový pojem – energetická chudoba. Všeobecne nastáva vtedy, ak náklady za energie presiahnu 10% disponibilného príjmu domácnosti a rastie riziko neplatenia účtov a odpojenia od energií.
Ak by sme podľa tejto anglickej metodiky (10% hranica výdavkov) hodnotili aj energetickú chudobu platenia účtov za domácnosť, viac ako polovica domácností v SR by sa musela považovať za energeticky chudobných. Medzi hlavné príčiny energetickej chudoby patrí cena energií, nedostatočný príjem domácností, vysoká spotreba energie, nedostatočná kvalita stavieb, neefektívne spotrebiče …
Najzraniteľnejšie sociálne skupiny sú osoby staršie ako 65 rokov, osamelí rodičia, nezamestnaní, osoby poberajúce sociálne dávky a mladé rodiny.
Problém energetickej chudoby sa netýka len energetického sektora. Každá krajina EU sa s týmto problémom musí zaoberať. Je na vláde ako sa k tomuto problému postaví, či vypracuje ucelenú politiku, presne zadefinuje zraniteľného spotrebiteľa a systémové riešenia … alebo sa uchýli len k politickým ad hoc krokom, ktoré v konečnom dôsledku nepomôžu.
VIAC Z ENERGETIKY
© oenergetike.sk